Harmony Polish Hotels - Polskie Hotele Niezależne

Polish Prestige Hotels Blog

Keep abreast of the news

Other

Snowboard - sport dla każdego

Snowboard - sport dla każdego

Poprawia kondycję i krążenie, zwiększa wydolność organizmu, wytrzymałość, wzmacnia układ oddechowy i modeluje sylwetkę, a przede wszystkim – daje dużo frajdy. Snowboard to sport o wielu zaletach. Jeśli jeszcze go nie próbowaliśmy, właśnie nadchodzi czas, w którym warto tę zaległość nadrobić.

Snowboard, choć jest dyscypliną dość młodą, ma szeroką rzeszę zwolenników. Podobno od tego sportu można się uzależnić. Kto raz spróbuje swoich sił na desce, będzie szukał jak najwięcej okazji, by móc ponownie przypiąć ją do butów. O snowboardzie mówi się nawet, że to nie sport, ale styl życia. To zasługa adrenaliny, prędkości, niesamowitych emocji i zapierających dech w piersiach górskich widoków. To też zasługa jego zalet zdrowotnych. Jazda na desce uaktywnia pracę wielu mięśni, jest to zatem doskonały sposób nie tylko na spalenie kalorii, ale i wymodelowanie sylwetki. Podczas rekreacyjnej jazdy na snowboardzie dorosły człowiek może spalić od 250 do 630 kalorii w ciągu jednej godziny! Dodatkowo sport ten zwiększa wydolność organizmu, poprawia krążenie, zwiększa wytrzymałość i wzmacnia układ oddechowy.

Sport dla każdego

Jazdę na desce można rozpocząć w każdym wieku. Uczy się jej już 4- czy 5-letnie dzieci, ale także dorosłych. W tej dyscyplinie na naukę nigdy nie jest za późno, szkoły snowboardowe uczą także 50-60-latków. Stawiając pierwsze kroki, warto skorzystać z pomocy instruktora. Podobno tego sportu łatwiej nauczyć się niż narciarstwa, niemniej pomoc fachowca, szczególnie na początku, może okazać się nieoceniona. Przede wszystkim pozwala uniknąć złych nawyków, które na kolejnych etapach trudno wyeliminować. Doradzi także, jak dobrać sprzęt i ubiór oraz jak przeprowadzić rozgrzewkę, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Niektóre ośrodki szkoleniowe w Polsce wyposażone są w symulatory jazdy na snowboardzie, dzięki którym można spróbować swoich sił w jeździe na desce jeszcze przed wejściem na stok.

Gdzie jeździć?

W Polsce można oddać się przyjemności jazdy na snowboardzie na coraz lepiej przygotowanych trasach. Portal Traveladvisor.pl wybrał pięć najlepszych miejsc do jazdy na desce. Na pierwszym miejscu znalazło się Zakopane ze stokami na Nosalu i Kasprowym Wierchu, kolejne zajęła Białka Tatrzańska z ośrodkami w Kotelnicy, Kaniówce i Bani, a także Wisła ze szczytem Stożek. Czwarte miejsce należało do ośrodka Niestachów w Górach Świętokrzyskich, a piąte do stacji narciarskiej Rybno na Mazowszu. Wśród tych wszystkich lokalizacji na pierwszy plan wysuwa się Kasprowy Wierch. To najsłynniejsza góra narciarska w Polsce i jedna z niewielu oferujących warunki zbliżone do alpejskich. Do dyspozycji snowboardzistów są tutaj dwie trasy (Gąsienicowa i Gorczykowa) o łącznej długości 14 kilometrów i trzy wyciągi, w tym kolej linowo-kabinowa. W Kotelnicy Białczańskiej amatorzy jazdy na desce mają do dyspozycji 8 wyciągów, a dobrze przygotowane trasy zadowolą nawet najbardziej wymagających. Z kolei w ośrodku Niestachów w Górach Świętokrzyskich do dyspozycji snowboardzistów jest stok o powierzchni 4 ha. Trasy są szerokie i łagodne, co przyciąga całe rodziny, spragnione zimowego szaleństwa.

Oswój się z pojęciami

Zaawansowanych snowboardzistów, bardziej niż stoki, interesują jednak tzw. snowparki. To miejsca, w których można uprawiać tzw. freestyle w jedzie na desce. Freestyle to dyscyplina sportowa, w której zadaniem zawodników jest zdobywanie punktów za dowolne (free) ewolucje stylowe (style). Dzieli się on na wiele konkurencji: slopestyle, half-pipe, big air, freeride, jibbing. Różnią się one i miejscem wykonywania ewolucji, i rodzajem trików. Np. freeride to ekstremalna jazda po trudnym terenie, jibbing to jazda po poręczach, skrzyniach, ławkach, murkach, natomiast big air to wykonywanie trików po wyskoku ze specjalnie zbudowanej rampy. Większość tych stylów uprawia się w snowparkach. Największy snowpark w Polsce znajduje się w Zakopanem. Został zaprojektowany i wykonany pod okiem topowych zawodników freestyle’u w Polsce: Szczepana Karpiela-Bułecki oraz Jana Krzysztofa. Goobaya, bo tak nazywa się snowpark, położona jest u szczytu Gubałówki. Na terenie Goobaya działa pierwsza w Polsce profesjonalna akademia freestyle’owa, w której, pod okiem Szczepana Karpiela-Bułecki, Jana Krzysztofa i kilku innych znanych zawodników, można rozpocząć przygodę z tą dyscypliną oraz szlifować umiejętności. Jednym z najmłodszych polskich snowparków w Polsce jest wybudowany w 2014 roku na terenie Szwajcarii Bałtowskiej. To pierwszy snowpark w województwie świętokrzyskim. Na jego terenie znajdują się wszystkie najpopularniejsze przeszkody, charakterystyczne dla tego typu obiektów. Za polską stolicę freestyle’u uznaje się jednak Białkę Tatrzańską. To tam każdego roku organizowane są zawody w tej dyscyplinie. Biorą w nich udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Snowboard jest bowiem tak szeroką i uniwersalną dyscypliną sportową, że z pewnością każdy znajdzie w nim swoją niszę – zarówno bardziej odważni, jak i ceniący sobie spokojne zjazdy po śniegu.

Snowboard jest jedną z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Do programu zimowych igrzysk olimpijskich wprowadzono go dopiero w 1998 roku. Zadebiutował w Nagano, w Japonii.

Justyna Sobolak

Join us on Facebook

Inspirations, special offers, discounts only for the fans - joins us today!

Most Recommended Today!

20 September Monday
  • All the offers

Join the Prestige Club

See how much you can save!
Join the Prestige Club for free!
Get your Prestige Club card and number.
Achieve access to discounts!
Collect points for extra services.

Instant registration at the Presige Club

Quickly and without any cost. Join the Prestige Club and start saving!

Object locations

  • All
  • W górach
  • Nad morzem
  • Nad jeziorem
  • W mieście
  • Obiekty Historyczne
Augustów
">

Subscribe to the newsletter!

Get the best offers!
 
Log in
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close